START – STOP TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Start – stop teknolojisi araçlarda son dönemde daha yaygın bir şekilde kullanılan ve gelecek 10 sene içerisinde tüm vasıtalarda kullanılması planlanan bir teknolojidir. Özellikle yakıt tüketiminin azaltılması ve bununla birlikte karbondioksit salınımının azaltılması ele alınarak ortaya çıkan bu teknoloji, aküler için de spesifik hale getirilmiş bazı unsurlar ve fonksiyonlar bulundurmaktadır.

Şehir içi trafik akışında devamlı olarak araç motoru durdurup tekrar çalıştıracağından dolayı, akülerin sık marş basma vb şartlarına uyum sağlaması gerekli olmaktadır. Start – stop teknolojisi ile üretilen akülerin tamamı bu fonksiyonel değişikliklere uyumlu olarak geliştirilmektedir. Kapasite ve sık marş opsiyonlarına uyumlu olarak üretilen, uzun ömürlü, sık bakım gereksinimi olmayan start – stop akülerin, ilerleyen zaman diliminde daha sık kullanılması beklenmektedir.

Bahsedilen motor durması ve motorun çalışmıyor halde kalması sürecinde aracın içerisindeki enerji gereksinimi bulunan ekipman ve cihazlar akünün gücü ile fonksiyonlarını yerine getirmektedir. Bu noktada akülerin kapasitesinin yeterli olması bir hayli önemli bir konu olarak nitelendirilmektedir.