EFB GELİŞMİŞ TEKNOLOJİSİ NE İŞE YARAR?

Sık kullanılan araçlar, ticari taksi modelleri ve makam araçları için en uygun akü tipi ve teknolojisi EFB gelişmiş teknolojisi olarak bilinmektedir. Tıpkı AGM gibi adını İngilizce’deki “ Enhanced Flooded Battery “ kelimelerinden almakta olan bu teknoloji, AFB sistemlerinde bulunan derin çevrimleme fonksiyonlarına gerek bırakmaz.

Dayanıklılık olarak sıradan akü tiplerine göre ciddi bir avantaj sağlayan bu aküler, geleneksel teknolojilerin neredeyse iki katı boyutlarında şarj kapasitesine sahiptir. Motorun normalden uzun süre kapalı kaldığındaki süreyi göz önünde bulundurarak daha sık ve birbirini takip eden şekilde başlatmalar gerçekleştirebilir. Bu durum şehir içi trafikte ya da sıkışık yollarda akünüzün daha az “ yorulmasını “ ve araç içi fonksiyonlarınızın daha verimli çalışmasına olanak sağlamaktadır. Islak tip akü olarak da sıklık ile telaffuz edilen bu akü tipleri, AGM akülerle çok sık karıştırılmaktadır.

AGM tip akülere göre daha ekonomik ve az maliyetli olması ve AGM teknolojisine göre daha gelişmiş bir performans sunması, bahsi geçen iki akü tipi arasındaki en büyük farklılıklar olarak nitelendirilebilir.